X-COUNTRY SERIES RESULTS
Tuesday, September 9th, 2014
Glen Allen Rec Centre Park, Sherwood Park
GRADE 3 GIRLS 1200m
Runner
|
Team
|
Grade
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Phoenix Munstermann
|
FULTON
|
3
|
06:16
|
1
|
05:06
|
Courtney Duncombe
|
SCA - E
|
3
|
06:20
|
2
|
05:10
|
Mackenzie Galbraith
|
FULTON
|
3
|
06:23
|
3
|
05:12
|
Elina Kucher
|
SCA - E
|
3
|
06:25
|
4
|
05:14
|
Zalika Brathwaite-Coutu
|
FULTON
|
3
|
06:30
|
5
|
05:18
|
Brooklyn King
|
SCA - E
|
3
|
06:37
|
6
|
05:24
|
JayLyn Braun
|
SCA - E
|
3
|
06:56
|
7
|
05:39
|
Alyvia Hornbacher
|
SCA - E
|
3
|
07:19
|
8
|
05:58
|
Hayley Revega
|
SCA - E
|
3
|
07:22
|
9
|
06:00
|
Kate Delainey
|
SCA - E
|
3
|
07:38
|
10
|
06:13
|
Sarah Gartner
|
FULTON
|
3
|
07:39
|
11
|
06:14
|
Aelyn Switzer
|
SCA - E
|
3
|
07:44
|
12
|
06:18
|
Emily Thiessen
|
SCA - E
|
3
|
07:58
|
13
|
06:30
|
Keira Scharfenberg
|
SCA - E
|
3
|
07:59
|
14
|
06:30
|
Rachel Flynn
|
SCA - E
|
3
|
08:07
|
15
|
06:37
|
Mya Unguran
|
FULTON
|
3
|
08:26
|
16
|
06:52
|
Rachel Bradley
|
SCA - E
|
3
|
08:30
|
17
|
06:56
|
Alexia Elfstedt
|
SCA - E
|
3
|
08:31
|
18
|
06:56
|
Gabby Dueck
|
FULTON
|
3
|
08:32
|
19
|
06:57
|
Nolah Box
|
SCA - E
|
3
|
09:13
|
20
|
07:31
|
Avery Hughan
|
SCA - E
|
3
|
09:14
|
21
|
07:32
|
GRADE 3 BOYS 1200m
Runner
|
Team
|
Grade
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Jayden Eisenbeis
|
SCA - E
|
3
|
05:39
|
1
|
04:36
|
Lukas Tchir
|
SCA - E
|
3
|
06:03
|
2
|
04:56
|
Caius Kropp
|
FULTON
|
3
|
06:14
|
3
|
05:05
|
Nate Humphrey
|
FULTON
|
3
|
06:17
|
4
|
05:07
|
Jimmy Proulx
|
SCA - E
|
3
|
06:26
|
5
|
05:15
|
Joshua Adams
|
SCA - E
|
3
|
06:41
|
6
|
05:27
|
Dustin La Rue
|
SCA - E
|
3
|
07:02
|
7
|
05:44
|
Harry Amirault
|
SCA - E
|
3
|
07:20
|
8
|
05:59
|
Clayton Hilburn
|
NORWAY
|
3
|
07:21
|
9
|
05:59
|
Maddox Wilkins
|
FULTON
|
3
|
07:26
|
10
|
06:03
|
Pierce Brooks
|
SCA - E
|
3
|
08:07
|
11
|
06:37
|
Judah Teeuwsen
|
SCA - E
|
3
|
08:21
|
12
|
06:48
|
Kale Toews
|
SCA - E
|
3
|
08:45
|
13
|
07:08
|
Liam Lewis
|
SCA - E
|
3
|
09:06
|
14
|
07:25
|
Jacob Davidson
|
SCA - E
|
3
|
09:22
|
15
|
07:38
|
GRADE 4 GIRLS 1200m
Runner
|
Team
|
Grade
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Estella Glowacki
|
SCA - E
|
4
|
05:37
|
1
|
04:35
|
Juliana Chipiuk
|
FULTON
|
4
|
05:52
|
2
|
04:47
|
Taylor Duncombe
|
SCA - E
|
4
|
06:04
|
3
|
04:57
|
Ashlynn Russell
|
SCA - E
|
4
|
06:06
|
4
|
04:58
|
Devin Kauffman
|
SCA - E
|
4
|
06:16
|
5
|
05:06
|
Kaelyn Smith
|
SCA - E
|
4
|
06:19
|
6
|
05:09
|
Rosalee Nelson
|
NORWAY
|
4
|
06:22
|
7
|
05:11
|
Katie Eggli
|
SCA - E
|
4
|
06:46
|
8
|
05:31
|
Kyla Haugen
|
SCA - E
|
4
|
06:52
|
9
|
05:36
|
Hailey Doupe
|
SCA - E
|
4
|
06:56
|
10
|
05:39
|
Jessica Alger
|
SCA - E
|
4
|
06:56
|
11
|
05:39
|
Gabriella Troost
|
SCA - E
|
4
|
07:20
|
12
|
05:59
|
Chelsea Komant
|
SCA - E
|
4
|
07:27
|
13
|
06:04
|
Kayla Mountney
|
SCA - E
|
4
|
07:31
|
14
|
06:08
|
Haley Sebastian
|
SCA - E
|
4
|
07:36
|
15
|
06:12
|
GRADE 4 BOYS 1200m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Ryan Bablitz
|
HOLY SP
|
4
|
05:15
|
1
|
04:17
|
Colin Doherty
|
SCA - E
|
4
|
05:22
|
2
|
04:22
|
Colby Anderson
|
RYLEY
|
4
|
05:23
|
3
|
04:23
|
Jack Goossen
|
NORWAY
|
4
|
06:13
|
4
|
05:04
|
Scott Pepper
|
SCA - E
|
4
|
06:42
|
5
|
05:28
|
Kevin Zhu
|
SCA - E
|
4
|
06:44
|
6
|
05:29
|
Jaxon Adams
|
SCA - E
|
4
|
06:51
|
7
|
05:35
|
Nathanial Krupa
|
FULTON
|
4
|
06:52
|
8
|
05:36
|
Luca Scarsellone
|
SCA - E
|
4
|
07:04
|
9
|
05:46
|
Jake Westerlund
|
SCA - E
|
4
|
07:05
|
10
|
05:46
|
Marco Cicchini
|
HOLY SP
|
4
|
07:15
|
11
|
05:55
|
Ben Loewen
|
SCA - E
|
4
|
07:16
|
12
|
05:55
|
Kale Burdinsky
|
FULTON
|
4
|
09:09
|
13
|
07:27
|
GRADE 5 GIRLS 1550m
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
| |
Ella Royer
|
HOLY SP
|
5
|
05:40
|
1
|
03:41
|
Selina Kokotilo
|
SCA - E
|
5
|
06:17
|
2
|
04:05
|
Isabelle Tchir
|
SCA - E
|
5
|
06:24
|
3
|
04:10
|
Gabby Kitchen
|
FULTON
|
5
|
06:26
|
4
|
04:11
|
Solaya Milne
|
SCA - E
|
5
|
06:30
|
5
|
04:14
|
Makayla Talsma
|
SCA - E
|
5
|
06:30
|
6
|
04:14
|
Amelie Froehlich
|
SCA - E
|
5
|
06:37
|
7
|
04:18
|
Andi Proulx
|
SCA - E
|
5
|
06:42
|
8
|
04:22
|
Molly Warkentin
|
NORWAY
|
5
|
06:57
|
9
|
04:31
|
Rachel Thiessen
|
SCA - E
|
5
|
07:21
|
10
|
04:47
|
Loren Korber
|
HOLY SP
|
5
|
07:27
|
11
|
04:51
|
Kate Hallet
|
FULTON
|
5
|
07:39
|
12
|
04:59
|
Jazmin Williams
|
SCA - E
|
5
|
07:59
|
13
|
05:12
|
Kiley Gagnon
|
SCA - E
|
5
|
07:59
|
14
|
05:12
|
Anna Radford
|
SCA - E
|
5
|
08:07
|
15
|
05:17
|
Jade Gunderson
|
SCA - E
|
5
|
08:08
|
16
|
05:18
|
Brooklyn Weymouth
|
FULTON
|
5
|
08:21
|
17
|
05:26
|
Kendall Clyne
|
FULTON
|
5
|
08:26
|
18
|
05:29
|
Eliana Johnston
|
SCA - E
|
5
|
08:30
|
19
|
05:32
|
Neriah Out
|
SCA - E
|
5
|
08:31
|
20
|
05:32
|
GRADE 5 BOYS 1550m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Aidan Peake
|
NORWAY
|
5
|
06:03
|
1
|
03:56
|
Mason Fedick
|
SCA - E
|
5
|
06:14
|
2
|
04:03
|
Eathan Greidanus
|
SCA - E
|
5
|
06:16
|
3
|
04:05
|
Derrin Douglas
|
HOLY SP
|
5
|
06:21
|
4
|
04:08
|
Hunter Fedick
|
SCA - E
|
5
|
06:26
|
5
|
04:11
|
Braden Webb
|
SCA - E
|
5
|
07:03
|
6
|
04:35
|
Owen Gartner
|
FULTON
|
5
|
07:20
|
7
|
04:46
|
Sebastian Roth
|
FULTON
|
5
|
07:22
|
8
|
04:48
|
Brett Halter
|
HOLY SP
|
5
|
07:38
|
9
|
04:58
|
Cole Fast
|
NORWAY
|
5
|
07:45
|
10
|
05:03
|
GRADE 6 GIRLS 1550m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Ella Doherty
|
SCA - E
|
6
|
06:49
|
1
|
04:24
|
Kennedy Taylor
|
NORWAY
|
6
|
07:13
|
2
|
04:39
|
Dana Desrosiers
|
NORWAY
|
6
|
09:41
|
3
|
06:15
|
Alyssa Johnson
|
FULTON
|
6
|
10:44
|
4
|
06:55
|
Isabella Mackie
|
FULTON
|
6
|
11:14
|
5
|
07:15
|
Teia Swann
|
FULTON
|
6
|
11:15
|
6
|
07:15
|
Jayme Granberg
|
HOLY SP
|
6
|
11:37
|
7
|
07:30
|
Karley Frey
|
HOLY SP
|
6
|
11:41
|
8
|
07:32
|
Ashley Haugen
|
SCA - E
|
6
|
12:29
|
9
|
08:03
|
GRADE 6 BOYS 1550m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Liam Warkentin
|
NORWAY
|
6
|
06:49
|
1
|
04:24
|
Carter Kropp
|
FULTON
|
6
|
07:10
|
2
|
04:37
|
Roman Tiessen
|
SCA - E
|
6
|
07:20
|
3
|
04:44
|
Jaren O'Gilvie
|
SCA - E
|
6
|
07:21
|
4
|
04:45
|
Nikulus Kokotilo
|
SCA - E
|
6
|
07:31
|
5
|
04:51
|
Neal Healy
|
HOLY SP
|
6
|
07:33
|
6
|
04:52
|
Matteo Cicchini
|
HOLY SP
|
6
|
07:48
|
7
|
05:02
|
Caleb Froehlich
|
SCA - E
|
6
|
08:07
|
8
|
05:14
|
Kayden Doupe
|
SCA - E
|
6
|
08:11
|
9
|
05:17
|
Kofi Botchey
|
SCA - E
|
6
|
08:56
|
10
|
05:46
|
Matthias Schueller
|
NORWAY
|
6
|
08:58
|
11
|
05:47
|
Jake Rozak
|
HOLY SP
|
6
|
08:59
|
12
|
05:48
|
Wesley Redman
|
RYLEY
|
6
|
09:03
|
13
|
05:50
|
Isaak Ratushniak
|
NORWAY
|
6
|
09:48
|
14
|
06:19
|
GRADE 7 GIRLS 1800m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Kendra Hudson
|
FRH
|
7
|
08:33
|
1
|
04:45
|
Maria Nelson
|
Norway
|
7
|
09:01
|
2
|
05:01
|
Maria Sawiak
|
St. T
|
7
|
09:20
|
3
|
05:11
|
Nayeon Kim
|
Norway
|
7
|
09:43
|
4
|
05:24
|
Natalie Hansen
|
St. T
|
7
|
09:48
|
5
|
05:27
|
Morgan Gorst
|
RYLEY
|
7
|
10:58
|
6
|
06:06
|
Seannae Simpson
|
Norway
|
7
|
00:00
|
7
|
00:00
|
GRADE 7 BOYS 1800m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Connor Peak
|
NORWAY
|
7
|
07:40
|
1
|
04:16
|
Daniel Romaniuk
|
RYLEY
|
7
|
08:51
|
2
|
04:55
|
Max Petrov
|
VICTORIA
|
7
|
08:53
|
3
|
04:56
|
Logan Oslund
|
RYLEY
|
7
|
09:21
|
4
|
05:12
|
Kyler Prymak
|
RYLEY
|
7
|
10:34
|
5
|
05:52
|
Ethan Klaver
|
RYLEY
|
7
|
11:01
|
6
|
06:07
|
Ethan Matthews
|
NORWAY
|
7
|
11:20
|
7
|
06:18
|
GRADE 8/9 GIRLS 1800m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Candace Wonago
|
PARKVIEW
|
8
|
08:02
|
1
|
04:28
|
Paige Patterson
|
FRH
|
8
|
08:09
|
2
|
04:32
|
Michelle Hunszinger
|
SH HTS
|
8
|
08:17
|
3
|
04:36
|
Whitney Teske
|
RYLEY
|
8
|
08:23
|
4
|
04:39
|
Erin Bartko
|
SH HTS
|
8
|
08:40
|
5
|
04:49
|
Jessica Tchida
|
SH HTS
|
8
|
08:47
|
6
|
04:53
|
Chantel Pronyshyn
|
St. T
|
8
|
08:49
|
7
|
04:54
|
Kim Edgar
|
SH HTS
|
8
|
09:00
|
8
|
05:00
|
Jessica Simmonds
|
RYLEY
|
8
|
09:12
|
9
|
05:07
|
Mackenzie Kaluzniak
|
SH HTS
|
8
|
09:18
|
10
|
05:10
|
Baleigh Klammer-Eastwood
|
RYLEY
|
8
|
09:24
|
11
|
05:13
|
Allison McPherson
|
NORWAY
|
8
|
09:26
|
12
|
05:14
|
Hayley Stokowski
|
RYLEY
|
8
|
09:34
|
13
|
05:19
|
Delaney Warkentin
|
NORWAY
|
8
|
09:41
|
14
|
05:23
|
Jasmin Bunko
|
SH HTS
|
8
|
10:55
|
15
|
06:04
|
GRADE 8/9 BOYS 2845m
Runner
|
Team
|
Age Group
|
Time
|
Place
|
Pace/km
|
Ethan McGhan
|
SCA - Sec
|
8
|
11:40
|
1
|
04:06
|
Ned Toms
|
NORWAY
|
8
|
11:54
|
2
|
04:11
|
Carson Baker
|
NORWAY
|
8
|
11:55
|
3
|
04:11
|
Ethan Krop
|
SH HTS
|
8
|
11:57
|
4
|
04:12
|
Scott Glover
|
CLOVER
|
8
|
12:05
|
5
|
04:15
|
Mason Romaniuk
|
RYLEY
|
8
|
12:27
|
6
|
04:23
|
Dallas Brown
|
NORWAY
|
8
|
12:41
|
7
|
04:27
|
Derrick Brandse
|
FRH
|
8
|
12:47
|
8
|
04:30
|
Austin Thiessen
|
RYLEY
|
8
|
13:19
|
9
|
04:41
|
David Fast
|
NORWAY
|
8
|
13:27
|
10
|
04:44
|
Hunter Penny
|
SH HTS
|
8
|
13:43
|
11
|
04:49
|
Carson Hilburn
|
NORWAY
|
8
|
13:58
|
12
|
04:55
|
Jeff Gee
|
St. T
|
8
|
14:12
|
13
|
04:59
|
Lucas Oslund
|
RYLEY
|
8
|
14:15
|
14
|
05:01
|
Marshall Kasa
|
NORWAY
|
8
|
14:21
|
15
|
05:03
|
Josh Frye
|
St. T
|
8
|
14:45
|
16
|
05:11
|
No comments:
Post a Comment